Dekina LG Boss Appoint 123 Aides (See Full List Below)

The Executive Chairman of Dekina Local Government Area, Hon(Comrade) Mohammed Ali has approved the appointment five Supervisory Councillors, fifteen Special Advisers, twenty-three Senior Special Assistants and eighty Special Assistants in a bid hit the ground running by delivering democracy dividends to the people of the Local Government Area.

Hon. Ali charged the appointees to see their appointment as a call to serve and an opportunity to be a part of the Dekina Development Revolution. He said his administration has zero-tolerance for corruption and corrupt officers will be made to face the full weight of the law.

In a release by the Senior Special Assistant to the Chairman on Media and Strategy, Comrade Onogwu I. Mohammed, the Chairman also constituted Committees on Land, Transport, Environment, Light, Sports and Revenue.

The appointed Supervisors are Alh. Usman Shehu Ochidi, Hon. Mannasseh David Abu, Alh. Mohammed Attai Shaibu, Hon. Dan Alabi and Hon. Abdul Omatiga.

The full list of the appointees are as follow:

SPECIAL ADVISERS
1. Sunday Manasseh Elijah
2. Victor Daikwo
3. Usman Nuhu
4. Mabe Helen Umoru
5. Yahaya Salifu
6. Ibrahim Mamud Abdullahi
7. Ajuma Rosaline Agahiu
8. Mohammed Oboni
9. Abdulhamid Salifu
10. Sule Ademu Agama
11. Ayuba Audu
12. Abubakar Isah Okala
13. Ibrahim Akpai Idrisu
14. Yahaya Idris
15. Isah Tahiru

SENIOR SPECIAL ASSISTANTS
1. Yakubu Husseini
2. John James
3. Abu Nuhu Omede
4. Hajia Memuna Sanni
5. Isah Usman
6. Siaka Inuwa Etuh
7. Emmanuel Okeme
8. Emmanuel Meliga Aruwa
9. Tijani Zekeri
10. Peter Ocheni Onuma
11. Joseph Atajah Paul
12. Alkali Bala
13. Hon. Sule Omika
14. Ibrahim Amodu
15. Uchogwu Otigba
16. Benjamin Gabriel Isah
17. Thompson I. Alfa
18. Idoko Enemaku
19. Lawal Wada
20. Danjuma Usman
21. Monday Omatta Sule
22. Hon. Joy Ogwuche
23. Yahaya Attai Usman

SPECIAL ASSISTANTS (SA)
1. Abdullahi Okpanachi
2. Hajia Aisha Husseini
3. Salisu Abu
4. Abubakar Abdullahi
5. Lawal Mohammed
6. Peter Odaudu
7. Lawal Usman
8. Suleiman S. Ishiaq
9. Godwin Udale Idachaba
10. Suleiman Ahmed Idakoji
11. Moses Achem
12. Emmanuel Idachaba Jacob
13. Usman Maria
14. Musa Yahaya
15. Abubakar Ahmed
16. Andrew Sunday Ocholi
17. Tijani Sule Kpaleko
18. Shuabu Usman
19. Mohammed Buhari
20. Daniel Samson
21. Fatimah Isah
22. Yaya Habib Ibrahim
23. Isah Umoru
24. Adejoh Wada
25. Alfa Yusuf Danladi
26. Akwu Abdullahi
27. Umoru Audu
28. Umoru Abdullahi
29. Gowon Ndako
30. Othman Danjuma Mohammed
31. Okwoli Agahiu
32. Hajia Fatimah G. Ibrahim
33. Aminu Sule
34. Mohammed Haruna
35. Usman Suleiman
36. John Bala Ukwenya
37. Ismaila Musa
38. Benjamin A. Shuaibu
39. Noah Omaye
40. James Sanni
41. Isaac Aucha
42. Daniel Akpai
43. Joseph Awodi Ogaji
44. Akpai Joseph Wada
45. Mohammed Musa Bala
46. Salisu Isiaka
47. Attai Anaja
48. Onalo John Ibrahim
49. Abu Morgan Thomas
50. Paul Achimugwu
51. Ogijo Bala
52. Idoko Yahaya
53. Joel I. Abimaje
54. Abibetu Usman
55. Samson Ilani
56. Akor Ibrahim
57. Amodu Isah
58. Murtala Abu
59. Abdullahi Bin Lawal
60. Aminu Isah Ichaba
61. Arome Yakubu Zekeri
62. Isah Abdullahi
63. Umoru Abdul
64. Umoru Sule Muktar
65. Jeremiah Odanwu
66. Bala Yakubu
67. Husseini Musa
68. Ibrahim Akpai Idris
69. Monday Menyaga
70. Siaka Usman
71. Zachariah Mustapha
72. Lami Ojo Sanni
73. Enejoh Timothy Omeje
74. Usman Ibrahim
75. John Amedu Bala
76. Hassan Alih
77. Adamu Yakubu
78. Ibrahim Mohammed Shaibu
79. Seidu Abdulkadir
80. Shehu Salisu
He has also constituted the following Committees and their members:

COMMITTEE ON REVENUE
1. Muhammed Sule-Chairman
2. Hannah Agahiu
3. Jibrin Ndah
4. Yusuf Tijani
5. Jibrin Enemali
6. Otiti Yakubu
7. Bashiru Ademu

SPORTS COMMITTEE
1. Yahaya Mudi Abass-Chairman
2. Jeremiah Odanwu
3. Sunday Ikani
4. Hamza Ibrahim
5. Andrew Egbunu
6. Siaka Adama
7. Friday Adebu

ELECTRICITY COMMITTEE
1. Yakubu Umoru-Chairman
2. Suleiman Amodu
3. Ucheje Adama
4. Wada Musa
5. Simeon O. Alfa
6. Sunday Obaka
7. Rashidat Yahaya

COMMITTEE ON ENVIRONMENT
1. Ibrahim Ahmed Amana-Chairman
2. Fatimah Sule
3. Alhassan Suleiman
4. Cecilia Ichaba Ichado
5. Bashir Ibrahim Wada
6. Salisu Omogwu
7. Wada Musa
8. Godwin Musa

TRANSPORT COMMITTEE
1. Kasim Mohammed-Chairman
2. Alimo Abu
3. Alhassan Mohammed
4. Shaibu Salifu
5. Zubairu Yakubu
6. Alh. Seidu Sani
7. Monday Amodu Ukpologo

COMMITTEE ON LAND
1. John Manaba-Chairman
2. Eleojo Shaibu
3. Abdul Alabi
4. Siaka Sule
5. Murtala Mohammed
6. Peter Adukwu
7. Muhammed Abubakar

Comments